Oroszország
Atléták

Marija Vasziljevna Abakumova
Marija Vasziljevna Abakumova (oroszul: Мария Васильевна Абакумова; Sztavropol, 1986. január 15. - ) orosz gerelyhajítónő.
Új orosz rekorddal, hetven méter hetvennyolc centiméteres dobásával ezüstérmes lett a pekingi olimpiai játékokon.
2009-ben a berlini világbajnokságon a német Steffi Nerius, valamint a cseh Barbora ©potáková mögött végzett harmadikként.

 

Valerij Viktorovics Borcsin
Valerij Viktorovics Borcsin (oroszul Валерий Викторович Борчин; Povogyimovo, Mordvinföld, 1986. szeptember 11. – ) olimpiai bajnok orosz hosszútávgyalogló.
A 2006-os göteborgi Európa-bajnokságon 1:20:00-es eredménnyel a második helyen ért célba 20 km-es gyaloglásban. Az orosz bajnokságot eddig három alkalommal nyerte meg: 2006-ban, 2008-ban és 2009-ben. A 2008-as olimpia 20 km-es gyalogló számát 2 másodperccel elmaradva az olimpiai csúcstól, 1:19:01-es eredménnyel nyerte meg.

 

Jurij Mihajlovics Borzakovszkij
2000-ben, mindössze tizennyolc évesen szerezte első jelentős felnőtt sikerét, amikor első lett a fedett pályás Európa-bajnokságon. Még ebben az évben részt vett a Sydney-i olimpián, ahol - legfiatalabbként - jutott el a döntőig, és hatodikként zárt.
2001-ben győzött a lisszaboni fedett pályás világbajnokságon, majd augusztus 24-én, 1:42,47-dal új egyéni csúcsot futott, amely máig pályafutása legjobb 800 méteres eredménye. Ezzel a szám történelmének nyolcadik leggyorsabbja, míg a 2001-es szezonban ez volt a legjobb eredmény e távon. A 2002-es Európa-bajnokságon nem szerzett érmet, majd a 2003-as párizsi világbajnokságon ezüstérmesként zárt.
Athénban karrierje legkimagaslóbb sikerét érte el. Második legjobb idővel jutott túl az elődöntőn, a döntőben pedig nagy hajrával lett olimpiai bajnok. Borzakovszkij mindössze 0,16 másodperccel előzte meg a második helyen befutott Mbulaeni Mulaudzit, míg a harmadik helyen zárt háromszoros világbajnok Wilson Kipketer is csak 0,2 másodperccel maradt el tőle a célban.
2005-ben a bahreini Rasíd Ramzi mögött ezüstérmesként végzett a helsinki világbajnokságon. Egy év múlva a fedett pályás, majd 2007-ben a szabadtéri világbajnokságon lett bronzérmes.
2001 után 2008-ban futott újra 1:43 alatt. Ennek ellenére a pekingi olimpián nem védte meg címét; még csak döntőbe se jutott. 2009-ben - kilenc év után - újfent megnyerte a fedett pályás Európa-bajnokságot, valamint negyedik lett a berlini világbajnokságon.
A 2010-es szezon nagy részét sérülés miatt kihagyta.

 

Olga Arkagyjevna Brizgina
Olga Arkagyjevna Brizgina (született: Olga Arkagyjevna Vladikina; cirill betűkkel: Ольга Аркадьевна Брызгина [Владыкина]; 1963. június 30.) szovjet színekben versenyző világ-, és olimpiai bajnok orosz atléta.
Megnyerte a 400 méteres síkfutás versenyszámát az 1987-es római világbajnokságon. Egy évvel később a szöuli olimpiai játékokon is győzelmet szerzett ebben a számban, továbbá tagja volt a négyszer négyszázon aranyérmes szovjet női váltónak. Az előbbi szám döntőjében új olimpiai rekorddal győzött, míg a szovjet váltóval új világrekordot állított fel.
1991-ben még szovjet színekben nyert aranyérmet négyszer négyszázon a tokiói világbajnokságon, majd az 1992-es barcelonai olimpián az Egyesített Csapat tagjaként vett részt. A váltóversenyben megvédte címét, 400 méteren pedig a Marie-José Pérec mögött másodikként ért célba a döntőben.

 

Tatyjana Szergejevna Csernova
Tatyjana Szergejevna Csernova (oroszul Татьяна Сергеевна Чернова; Krasznodar, 1988. január 29. – ) világbajnok orosz atléta, hétpróbázó.
2005-ben az ifjúsági, majd 2006-ban a junior világbajnokságon lett aranyérmes. 2007-ben, első felnőtt világbajnokságán, Oszakában kiesett.
2008-ban vett részt első alkalommal az olimpiai játékokon. Pekingben egy próbát, a 800-as síkfutást megnyerte, és a súlylökés, valamint a 100 méteres gátfutás kivételével minden számban a mezőny elején végzett. 6591 pontjával végül harmadik, bronzérmes lett azután, hogy a második helyezett Ljudmila Blonszkát doppingvétség miatt kizárták.
A berlini világbajnokságon nyolcadikként zárt, majd 2010-ben bronzérmes volt a fedett pályás világbajnokságon ötpróbán.
Eddigi pályafutása legkimagaslóbb eredményét a 2011-es tegui világbajnokságon érte el, ahol a hétpróba világbajnoka lett. Csernova megnyerte a távolugrást, és végül 6880-as új egyéni csúccsal győzött a szám címvédője, a brit Jessica Ennis előtt.

 

Anna Vlagyimirovna Csicserova
Anna Vlagyimirovna Csicserova (oroszul Анна Владимировна Чичерова; Jereván, 1982. július 22. – ) olimpiai bronzérmes, világbajnok orosz atléta, magasugró. Szabadtéren 2,07 méterrel, fedett pályán pedig 2,04 méterrel tart nemzeti rekordot.
2004-ben indult első alkalommal az olimpiai játékokon. Athénban 1,96 méteres ugrásával a hatodik lett. 2005-ben győzött a fedett pályás Európa-bajnokságon, valamint aranyérmesként zárt az Universiadén is.
Első jelentős világversenyen elért sikerét a 2007-es oszakai világbajnokságon szerezte, ahol Blanka Vlaąić mögött, Antonietta Di Martinoval azonos eredménnyel ezüstérmesként végzett.
A pekingi olimpián, a szám döntőjében elsőre túljutott a 203 centiméteres magasságon, a 205-ös szinten azonban mind a három próbálkozása alatt rontott. Ez utóbbit egyedül Tia Hellebaut és Vlaąić teljesítette, így a bronzérmet Csicserova szerezte meg. Egy évvel később, a berlini világbajnokságon újfent ezüstérmes lett.
Eddigi pályafutása legkimagaslóbb sikerét a 2011-es tegui világbajnokságon érte el, ahol Vlaąić-ot megelőzve győzött. Mindkettejük legnagyobb ugrása 203-as volt, azonban Csicserovának ez elsőre, míg horvát ellenfelének második próbálkozásra sikerült.

 

Alekszej Vlagyimirovics Dmitrik
Alekszej Vlagyimirovics Dmitrik (oroszul Алексей Владимирович Дмитрик; 1984. április 12. – ) orosz atléta, magasugró.
2001-ben győzött a debreceni ifjúsági világbajnokságon, majd 2002-ben tizennegyedik lett a junior világbajnokságon, 2003-ban pedig második a junior Európa-bajnokságon.
2009-ben szerezte első jelentős felnőtt sikerét, a fedett pályás Európa-bajnokságon elért második helyezésével. A 2011-es tegui világbajnokságon bronzérmes lett miután egyedül ő, és az amerikai Jesse Williams jutott túl a 2,35-ös szinten. Ellenfelének ez első, míg neki csak második próbálkozásra sikerült, a bajnok így Williams lett.

 

Szvetlana Jevgenyjevna Feofanova
Szvetlana Jevgenyjevna Feofanova (oroszul Светлана Евгеньевна Феофанова; Moszkva, 1980. július 16. –) világ- és Európa-bajnok orosz rúdugró. A 2004-es olimpián ezüstérmet, a 2008-ason bronzérmet szerzett. Mindkétszer honfitársa, Jelena Iszinbajeva győzött.
Feofanova karrierjét tornászként kezdte, az 1996-os olimpián kerettag is volt, ám ezt később abbahagyta. Korábban nyolc világcsúcsot állított fel, legutóbb 2004-ben kétszer is, ám az akkori rekordja mindössze 13, illetve 21 napig állt. 2007-ben fedett pályás Európa-bajnok lett, ám Iszinbajeva ekkor nem vett részt a viadalon.

 

Jelena Gadzsijevna Iszinbajeva
Jelena Gadzsijevna Iszinbajeva (oroszul Елена Гаджиевна Исинбаева; Volgográd, 1982. június 3. –) kétszeres olimpiai bajnok, ötszörös világbajnok, kétszeres Európa-bajnok orosz rúdugrónő. 2004-ben és 2005-ben őt választották az év női atlétájának, 2007-ben ő kapta Laureus Év Sportolónője Díjat.
Jelenleg ő a női rúdugrás világcsúcstartója: a 2009. évi zürichi Golden League versenyen 506 centimétert ugrott. Ő az egyetlen nő máig, aki átugrotta az 5 métert. 2004 óta volt veretlen világversenyen, összesen 24-szer állított fel új világcsúcsot, de a 2009-es atlétikai világbajnokságon érvényes ugrás nélkül esett ki a döntőből. Azt a versenyt a lengyel Anna Rogowska nyerte meg. 2012. február 23-án, Stockholmban 501 centiméterrel fedett pályás világcsúcsot ért el.

 

Anasztaszija Alekszandrovna Kapacsinszkaja
Anasztaszija Alekszandrovna Kapacsinszkaja (oroszul Анастасия Александровна Капачинская; Moszkva, 1979. november 20. –) orosz atlétanő, futó.
Négy émet jegyez a szabadtéri világbajnokságról. 2003-ban Párizsban bajnok lett kétszáz méteren, valamint tagja volt hazája ezüstérmes, négyszer négyszázas váltójának. További két alkalommal, 2001-ben Edmontonban és 2009-ben Berlinben végzett harmadikként a négyszer négyszázas váltóban.
A pekingi olimpián ezüstérmes lett az orosz váltóval, valamint ötödikként zárt a négyszáz méter döntőjében.

 

Szergej Alekszandrovics Kirgyapkin
Szergej Alekszandrovics Kirgyapkin (oroszul: Сергей Александрович Кирдяпкин; Mordvinföld, 1980. június 18.) világbajnok orosz atléta.
2005-ben a helsinki világbajnokságon, új egyéni csúcsot felállítva nyete meg az ötven kilométeres gyaloglás versenyszámát. 2009-ben Berlinben második alkalommal lett aranyérmes, miután 3:38:35-as idővel teljesítette a távot a norvég Trond Nymark, valamint a korábbi világbajnok spanyol Jesús Ángel García előtt.

 

Vera Szamuilovna Krepkina
Vera Szamuilovna Krepkina (oroszul: Вера Самуиловна Крепкина; Kotyelnyics, 1933. április 16.) olimpiai és Európa-bajnok szovjet atléta, távolugró.
1952-ben vett részt első alkalommal az olimpiai játékokon. Vera ekkor csak futószámokban indult. 100 méteren az elődöntőben esett ki, míg a négyszer százas szovjet váltóval negyedik lett. Két évvel később, a Bernben rendezett Európa-bajnokságon tagja volt az aranyérmes szovjet négyszer százas váltónak.
A melbourne-i olimpián ugyanazzal az eredménnyel zárt, mint négy évvel korábban Helsinkiben. Az 1958-as kontinensbajnokságon újfent győzött a szovjet váltóval, továbbá ezüstérmet szerzett száz méteren.
Az 1960-as római olimpiai játékokon már a távolugrás számában is részt vett. E versenyszám döntőjében elsőként zárt, új olimpiai rekordot felállítva. Ebben az évben megkapta a Lenin-rend kitüntetését.

 

Antonyina Vlagyimirovna Krivosapka
Antonyina Vlagyimirovna Krivosapka (oroszul: Антонина Владимировна Кривошапка; Rosztov, 1987. július 21. - ) orosz atlétanő.
Harmadik lett négyszáz méteres síkfutásban a 2009-es berlini világbajnokságon, valamint tagja volt hazája bronzérmes, négyszer négyszázas váltójának. A 2009-es torinoi fedett pályás Európa-bajnokságon aranyérmes lett mind négyszázon, mind a négyszázas váltón.

 

Olga Szergejevna Kuzenkova
Olga Szergejevna Kuzenkova (oroszul Ольга Сергеевна Кузенкова; Szmolenszk, 1970. október 4.) olimpiai bajnok orosz kalapácsvetőnő.
Több alkalommal állított fel új világrekordot kalapácsvetésben. A 90-es évek második felében a román Mihaela Melintevel sorra javították egymást világrekordjait. 1997. június 22-én Münchenben 71,22 métert dobott, amivel ő lett az első nő, aki átlépte a 70 méteres határt. Még aznap megjavította új legjobbját egy 73,10 méteres teljesítménnyel. Egy évvel később Melinte négy centiméterrel nagyobbat dobott, és Kuzenkova már nem tudta többé megdönteni az aktuális világrekordot.
A 2000-es Sydney-i olimpián a selejtező legjobb eredményével jutott döntőbe, ott azonban alulmaradt a lengyel Kamila Skolimowskaval szemben, és végül ezüstérmes lett. Négy évvel később Athénban aranyérmet nyert. Olga 75,02 métert dobott a döntőben, ami új olimpiai rekord volt. Egy évvel később a Helsinkiben rendezett világbajnokságon is első lett.

 

Tatyjana Romanovna Lebegyeva
Tatyjana Romanovna Lebegyeva (oroszul Татьяна Романовна Лебедева; 1976. július 21. – ) olimpiai, világ-, és Európa-bajnok orosz atléta. A 2004-es budapesti fedett pályás világbajnokságon ugrott 15,36 méteres eredménye élő fedett pályás világrekord hármasugrásban.
Pályafutása kezdetén kizárólag hármasugrásban jeleskedett. 1994-ben bronzérmet szerzett a junior világbajnokságon e számban. A 2000-es Sydney-i olimpián is csak ebben az egy versenyszámban szerepelt. Első olimpiáján Lebegyeva a legjobb eredménnyel jutott döntőbe, ahol egyedül a bolgár Tereza Marinova ugrott jobbat nála, és végül 20 centiméterrel elmaradva a győztes eredménytől, 15,00-ás ugrásával második, ezüstérmes lett.
2001-ben előbb ezüstérmesként zárt a fedett pályás világbajnokságon, majd világbajnok lett szabadtéren. Ezt a címet két év múlva, Párizsban sikerült megvédenie, így, mint a főesélyesek egyike indult az athéni olimpián.
Az athéni játékok előtt két világbajnoki címet szerzett a budapesti fedett pályás világbajnokságon. Hármasugrásban 15,36-os új világrekorddal győzött, míg nagy meglepetésre a távolugrás versenyét is megnyerte. Ez volt az első jelentős sikere ebben a számban.

 

Ljudmila Anatoljevna Litvinova
Ljudmila Anatoljevna Litvinova (oroszul Людмила Анатольевна Литвинова; 1985. június 8. –) orosz atlétanő, futó.
A pekingi olimpián ezüst-, a berlini világbajnokságon pedig bronzérmes lett hazája négyszer négyszázas váltójával. Mindkét alkalommal futott a döntőben is.

 

 

Nagyezsda Fjodorovna Olizarenko
Nagyezsda Fjodorovna Olizarenko (oroszul: Надежда Фёдоровна Олизаренко; 1953. november 28.) olimpiai és Európa-bajnok szovjet atléta.
Két érmet is szerzett a hazájában rendezett, 1980-as moszkvai olimpiai játékokon. A 800 méteres versenyszám döntőjében új világrekordot felállítva győzött. Ez a rekord 1983 júliusáig élt, amikor is a csehszlovák Jarmila Kratochvílová futott jobbat. Olizarenko elindult az 1500 méteres síkfutás számában is. Itt honfitársa, Tatyjana Kazankina, és a keletnémet Christiane Wartenberg mögött a harmadik helyet szerezte meg a döntőben.
Az 1984-es Los Angeles-i olimpiát több szocialista ország - köztük a Szovjetunió is - bojkottálta, így Olizarenko nem védhette meg bajnoki címét.
1986-ban aranyérmet nyert a stuttgarti Európa-bajnokságon 800 méteren, majd két év múlva, 1988-ban újfent részt vett az olimpiai játékokon. Szöulban egyedül 800 méteren indult, ekkor azonban már az elődöntőben kiesett.

 

Jevgenyija Jevgenyjevna Poljakova
Jevgenyija Jevgenyjevna Poljakova (oroszul Евгения Евгеньевна Полякова; Moszkva, 1983. május 29. –) olimpiai bajnok orosz atléta, futó.
Kim Gevaert mögött második lett a 2007-es fedett pályás atlétikai Európa-bajnokságon.
2008-ban vett részt első alkalommal az olimpiai játékokon. Pekingben egyéniben száz méteren indult, valamint tagja volt a négyszer százas orosz váltónak. Előbbin az elődöntőig, míg a váltóval a döntőig jutott, ahol Alekszandra Fedoriva, Julija Guscsina és Julija Csermosanszkaja társaként aranyérmesként zárt Belgium és Nigéria váltóját megelőzve.
2009-ben ismét részt vett a fedett pályás Európa-bajnokságon, ezúttal aranyérmet szerzett 60 méteren.

 

Jaroszlav Vlagyimirovics Ribakov
Jaroszlav Vlagyimirovics Ribakov (oroszul Ярослав Владимирович Рыбаков; Mahiljov, Belorusz Szovjet Szocialista Köztársaság, 1980. november 22.) világbajnok orosz magasugró.
Harmadik lett a pekingi olimpián. A szám döntőjében honfitársa, a végül aranyérmes Andrej Szilnov 2,36-os ugrásától mindössze két centiméterrel maradt alul, és azonos magasságot teljesített az ezüstérmes Germaine Masonnal. Kettejük között a rontott ugrások aránya döntött.
Négy érmet szerzett a szabadtéri világbajnokságokon. 2001-ben, 2005-ben és 2007-ben második, még 2009-ben Berlinben bajnok lett.
Legjobb egyéni eredményét, két méter harmincnyolc centimétert 2005 februárjában, Stockholmban érte el, fedett pályán.

 

Andrej Alekszandrovics Szilnov
Andrej Alekszandrovics Szilnov (oroszul Андрей Александрович Сильнов; Sahti, 1984. szeptember 9. – ) olimpiai bajnok orosz magasugró.
A 2006-os Európa-bajnokságon 2,36 méteres ugrással nyert. Ezzel megjavította Steinar Hoen 1994-ben felállított 2,35 méteres Európa-bajnoki csúcsát. Megpróbálkozott a 2,41 méterrel is, amivel beállította volna Igor Paklins 1985 óta érvényben lévő orosz csúcsát, de nem sikerült az ugrása. Egy héttel később Monacóban 2,37 métert ugrott, ami a 2006-os év legjobb ugrása volt.
A 2007-es világbajnokságon Oszakában csak a 11. lett a 2,21 méteres teljesítményével.
A 2008-as olimpián a 2,36 méteres magasságig jutott, amivel aranyérmet nyert férfi magasugrásban. Itt is megpróbálkozott az orosz rekord megdöntésével, de a 2,42 méteren mindhárom kísérlete sikertelen volt.

 

Jelena Vlagyimirovna Szleszarenko
Jelena Vlagyimirovna Szleszarenko (oroszul Елена Владимировна Слесаренко; Volgográd, 1982. február 28.) olimpiai bajnok orosz atléta, magasugró.
2004-ben tűnt fel a nemzetközi mezőnyben, amikor győzött a fedett pályás világbajnokságon, Budapesten. Az addig szinte ismeretlen Szleszarenkót az olimpián már a fő esélyesek között tartották számon. Athénban új olimpiai rekorddal lett bajnok. A döntőben 206-ot ugrott, négy centiméterrel nagyobbat, mint az ezüstérmes Hestrie Cloete.
A 2005-ös szezon szinte egészét, így a világbajnokságot is kénytelen volt kihagyni sérülései miatt. 2006-ban megvédte címét a fedett pályás világbajnokságon, az Európa-bajnokságon azonban csak ötödik lett. 2007-ben negyedikként zárt a világbajnokságon, majd egy évvel később a pekingi olimpián is. Utolsó jelentősebb eredménye egy ezüstérem volt a 2008-as valenciai fedett pályás világbajnokságról.
2012 januárjában bejelentette, hogy gyermeket vár és ezért kihagyja a londoni olimpiát.
Nemzetközi sikerei mellett egy-egy orosz bajnoki címet is jegyez. 2005-ben szabadtéren, 2006-ban pedig fedettpályán lett orosz bajnok.

 

Makszim Vlagyimirovics Taraszov
Makszim Vlagyimirovics Taraszov (oroszul Максим Владимирович Тарасов; Jaroszlavl, 1970. december 2. – ) olimpiai és világbajnok orosz rúdugró. Egyéni legjobbja 6,05 méter.
Egyetlen olimpiai aranyérmét a Szovjetunióból kivált tagköztársaságok által az 1992-es olimpiára létrehozott Egyesített Csapat színeiben szerezte. További egy érmet szerzett az olimpiai játékokon, 2000-ben Sydneyben már Oroszország zászlaja alatt lett harmadik a szám döntőjében.
Öt érmet jegyez a szabadtéri világbajnokságról. 1999-ben arany-, 1995-ben és 1997-ben ezüst-, 1991-ben és 1993-ban bronzérmes lett.

 
Navigáció
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

 

 

 

 

                                                


Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros