A Nika-díj (oroszul: Ника) az Oroszországi Filmművészeti Akadémia nemzeti filmszakmai díja, a legrégibb és az egyik legrangosabb ilyen díj Oroszországban. Évenkénti odaítélésével főként az oroszországi filmművészet megelőző évi termésének legjobbnak tartott filmjeit és filmkészítőit részesítik elismerésben.
Nika a görög mitológia istennője, Niké orosz neve.
Története
A díjat még a Szovjetunió fennállásának idején, 1987-ben alapította a Szovjetunió Filmkészítőinek Szövetsége, lényegében az amerikai filmakadémiai Oscar-díj mintájára. Akkoriban a Szövetség összes tagja részt vehetett az odaítélést eldöntő szavazáson. Az 1990-es évek eleje óta a díjazottakat az, – elsősorban erre a célra életre hívott, – Oroszországi Filmművészeti Akadémia tagjai választják ki titkos szavazással. Az alapítás óta a kiosztott díjak száma többször változott, az akadémiai tagság létszáma pedig 600 fő fölé emelkedett. 2007-től új tagok már csak a díjazott személyek lehetnek.
2002-ben Nyikita Mihalkov filmrendező kezdeményezésére egy másik filmakadémia is szerveződött. Az Oroszországi Nemzeti Filmművészeti és Filmtudományos Akadémia a Nika-díjjal konkuráló, külön nemzeti filmszakmai díjat alapított. Azóta évente két nemzeti filmes díjat ítélnek oda, egymástól függetlenül.
Tisztségek, díjkiosztó
Az Oroszországi Filmművészeti Akadémia élén a három évre választott Elnök áll, aki legfeljebb egyszer újraválasztható. A tisztséget 2001-től két cikluson át Eldar Rjazanov filmrendező töltötte be, őt 2007 márciusában Alekszej Batalov filmszínész, filmrendező váltotta fel. Az elnök munkáját öt alelnök segíti.
A szervezet keretei között kilenc szekciói működik: rendezői, dramaturgi, operatőri, zeneszerzői, animációs, dokumentumfilmes (ún. nem-játékfilmes), színészi, produceri és filmtudományos szekció. Az akadémiai Tanács a szekciók vezetőiből áll.
A díjakat minden év első hónapjaiban Moszkvában, ünnepélyes gála keretében adják át. A díj Niké-t, a győzelem görög istennőjét ábrázoló szobrocska.
Kategóriák
2007-ben a Nika-díjat az alábbi 19 kategóriában ítélték oda:
-
A legjobb játékfilmnek
-
A legjobb nem-játékfilmnek (lényegében: dokumentumfilmnek)
-
A legjobb animációs filmnek
-
A Független Államok Közössége és a Balti-tenger országainak legjobb filmje
-
A legjobb rendezőnek
-
A legjobb operatőrnek
-
A legjobb forgatókönyvnek
-
A legjobb filmzenének
-
A legjobb hangmérnöknek
-
A legjobb díszletnek
-
A legjobb jelmeznek
-
A legjobb női főszereplőnek
-
A legjobb férfi főszereplőnek
-
A legjobb női mellékszereplőnek
-
A legjobb férfi mellékszereplőnek
-
Becsület és Érdem kitüntetés (lényegében életműdíj)
-
Az év felfedezettje
-
A filmtudományi, -kritikusi és -pedagógusi munkában elért eredményekért
-
A televíziós film művészetében elért eredményekért (2005 óta ítélik oda)
|